Jak zapobiegać zakwaszeniu?

Wiele osób zastanawia się jak można poradzić sobie z zakwaszeniem organizmu.

Czy powinno się rezygnować z jedzenia niektórych potraw czy picia kawy czy nie będzie lepiej je nieco ograniczyć. Przede wszystkim wiele osób ma problem ze zmianą nawyków i to właśnie będzie dla nas największym kłopotem. Jeśli jednak chodzi o nasze zdrowie to będzie ono zależeć między innymi od tego czy mamy prawidłową przemianę materii. Dlatego będzie trzeba zwracać uwagę na to co jemy, by w odpowiedni sposób regulować sobie przemianę materii posiłkami z dużą ilością warzyw, kasz czy naturalnych składników, gdzie liczny jest błonnik oraz enzymy trawienne. Z drugiej strony warto także wiedzieć jakie produkty mogą organizm zakwaszać. Generalnie reguła będzie taka, że źródłem nadmiernego zakwaszenia są te produkty, które będą mocno przetworzone i mogą one tracić swoją energię.

Przy dużej utracie energii pokarmy będą nie tylko miały problem z dostarczeniem energii, ale będą również doprowadzały do jej odbierania. Dietę alkaliczną poleca się dla osób, które mają problem ze zdrowiem i chcą unikać raka. Właściwa dieta powinna mieć około 20% składników kwasotwórczych oraz około 80% składników o charakterze zasadotwórczym. Wtedy będzie można mówić o odpowiednim zestawieniu naszych posiłków. taka dobra dieta będzie alkalizować nasz organizm poprzez surowe warzywa czy owoce, świeże soki, migdały, algi, tofu czy kaszę gryczaną oraz jaglaną.

Taka dieta jest polecana również tym wszystkim, którzy mają wyczerpującą pracę. Należy wtedy rezygnować z cukru oraz mięsa. Będzie nieco inaczej gdy nie będziemy mieli tak dużo siły by pracować długi czas. Wtedy można brać wzór z rzymskich legionistów, którzy co może dziwić nie pożywiali się mięsem, ale zawsze brali ze sobą suszone owoce i ziarna zbóż, by nawet w trakcie długi marszy bez większych problemów przygotować sobie posiłki. Dlatego to co robili ludzie w starożytności, jeśli chodzi o spożywane posiłki bardzo często okazuje się kluczem do zachowania zdrowia nawet po kilku tysiącach lat, w naszych czasach.

Maria

Instruktorka fitness. Każdy dzień zaczyna od porannego biegu i odpowiedniego posiłku.

Zobacz również