W jaki sposób zakwaszamy organizm?

Nasze ciało może być z powodzeniem porównywane do laboratorium chemicznego, nieustannie pracuje ono bowiem nad tym, aby możliwe było zachowanie niezbędnej równowagi przemian chemicznych.

Jest to bardzo ważne, okazuje się bowiem, że już niewielkie odchylenia od normy mogą przyczynić się do drastycznych i fatalnych konsekwencji, z jakimi będziemy się zmagać. Niestety, zarówno nasze nawyki żywieniowe, jak i sam styl życia sprawiają, że nasz organizm jest nieustannie zakwaszany. W pewnym momencie musi więc dojść tak do wyczerpania rezerw, którymi dysponujemy, jak i do zużycia systemów buforowych. Nadwyżka kwasów do pewnego momentu jest neutralizowana, potem jednak organizm zaczyna ją magazynować zarówno w tkankach miękkich, jak i w stawach. Powoduje to zarówno stan zapalny, jak i dolegliwości bólowe.

Doprowadzenie organizmu do zakwaszenia nie jest przy tym wcale zadaniem skomplikowanym, musimy bowiem mieć na uwadze to, że zarówno podczas jedzenia, jak i podczas picia nasz organizm otrzymuje od nas składniki mineralne, które są niezbędne do tego, aby utrzymać stan równowagi kwasowo-zasadowej. Jeśli jednak przyjmujemy zbyt duże ilości tych produktów, które mają charakter kwasotwórczy, w organizmie zaczyna pojawiać się nadmiar kwaśnych pozostałości przemiany materii. Takie produkty to między innymi węglowodany, białka zwierzęce, kawa, czarna herbata, nikotyna oraz alkohol, okazuje się więc, że popełnienie błędu żywieniowego wcale nie jest trudne. Czasem poziom kwasów we krwi może ulegać zwiększeniu nawet, jeśli nie popełniamy rażących błędów żywieniowych.

Doprowadza do niego między innymi: pośpiech, stres, stosowanie kuracji odchudzających, nadmiar leków, brak ruchu, a nawet zbyt intensywna aktywność fizyczna. Kwasy powodują przy tym nie tylko bóle i opuchnięcia, ale i przyspieszenie efektów starzenia się skóry. Okazuje się też, że kwaśnie środowisko jest wyjątkowo atrakcyjne dla komórek rakowych. Jeśli więc jakiekolwiek zjawisko związane z zakwaszeniem organizmu można uznać za pozytywne, jest to szybkie komunikowanie nam przez organizm, że dzieje się z nim coś złego.

Maria

Instruktorka fitness. Każdy dzień zaczyna od porannego biegu i odpowiedniego posiłku.

Zobacz również