Dieta zasadowa promuje produkty, które odkwaszające organizm

To czy konkretny produkt będzie zakwaszał czy odkwaszał organizm nie będzie zależało od tego jak smakuje, ale od tego co będzie się z nim działo w trakcie przemiany materii. Produkty zasadowe to takie, które w czasie trawienia będą miały odczyn alkaliczny.

Co będzie proponowane w diecie zasadowej?

Zasadowa dieta stawia na produkty alkalizujące. Celem diety będzie przywrócenie równowagi kwasowo – zasadowej w organizmie, a głównym założeniem będzie przyjmowanie około 80 procent produktów zasadowych i do tego 20 procent kwasów. Utrzymanie takiego układu sprawi, że będziemy zdrowie.

Jakie produkty działają na organizm zasadowórczo?

Przede wszystkim będą to takie składniki jak cytrusy, warzywa i owoce. Szczególnie sprawdzą się buraki, sałata, jabłka, seler, banany, melony. Równowaga kwasowo – zasadowa w organizmie będzie zachowana, jeśli będziemy zjadać chleb z sałatą, rzeżuchą, natką pietruszki czy też pomidorem. Mięso uzupełniamy warzywami gotowanymi oraz surowymi.

Warto także wiedzieć jakich produktów w diecie zasadowej należy unikać?

Przede wszystkim będzie to nabiał, mięso, sól, alkohol, cukier, kofeina. Niestety po to wszystko chętnie sięgamy we współczesnym świecie. Dieta zasadowa ma utrzymywać neutralny stan pH w naszym organizmie. Trzeba pamiętać, że ta wartość obniża się także przez stres, brak ćwiczeń a także zbyt mało snu czy przyjmowanie leków.

Produkty dozwolone

W diecie można postawić na wiele produktów, które będą się dobrze sprawdzać. Jeśli chcemy zachować równowagę kwasowo zasadową spożywamy około 80% składników, które mają pH na poziomie 7-10. Wartością najbliższą odpowiedniemu pH ma świeże niesolone masło a także woda z kranu.

Produkty zakwaszające organizm

Produkty zakazane na diecie zasadowej:

cukier,

nabiał,

mięso,

kofeina,

alkohol,

tytoń,

pszenica,

drożdże,

sól,

kwasy nasycone, tłuszcze trans.

Co da nam dieta zasadowa?

Główny cel diety zasadowej to nie utrata kilogramów, ale utrzymywanie zdrowej równowagi kwasowo zasadowej. Dzięki niej będziemy mogli pokonać takie problemy jak bóle głowy, brak energii, zmęczenie, katar, grypa. Nie będą nas łapać skurcze po przebieganiu krótkich dystansów, nie pojawiają się takie momenty, w których nie będzie można złapać oddechu. Dieta zasadowa wpływa pozytywnie na kondycję psychiczną, pokonać można nerwowość i drażliwość.

Maria

Instruktorka fitness. Każdy dzień zaczyna od porannego biegu i odpowiedniego posiłku.

Zobacz również