Objawy zakwaszenia organizmu

Ogólne osłabienie, problemy skórne, podatność na infekcje to jedynie niektóre spośród skutków zakwaszenia organizmu, które to będzie problemem dla wielu mieszkańców Europy.

Zaburzona równowaga kwasowo – zasadowa może się objawiać na wiele sposobów, dlatego warto wiedzieć czego się spodziewać.

1. Na czym polega zakwaszenie organizmu?

Jeśli chcemy, by przebiegające w naszym organizmie procesy były realizowane bez problemów pH naszej krwi powinno być na poziomie 7,35-7,45. Jest to uzależnione od tego jak będą pracować poszczególne układy przede wszystkim trawienne, krążeniowe czy hormonalne. Znaczenie ma również to jak organizm będzie usuwał dwutlenek węgla, który nie jest mu potrzebny. Jeśli chcemy by te wszystkie mechanizmy przebiegały bez zarzutów musimy dbać o wiele istotnych kwestii, które będą miały duże znaczenie. Na pewno istotna jest nasza dieta, ponieważ to co jemy mocno wpływa na pracę naszego organizmu.

2. Jak rozpoznać zakwaszenie?

Nadmiar kwasów w organizmie może się objawiać na różne sposoby. Jako jeden ze skutków zakwaszenia będzie się odczuwać przewód pokarmowy. Pojawiają się kłopoty z trawieniem, wzdęcia czy też uczucie przepełnienia i niekorzystny smak w ustach. Nadmiar kwasu mlekowego może doprowadzić do bolących mięśni. Zakwaszenie będzie można rozpoznać, jeśli będziemy patrzeć na kondycję naszych zębów, włosów oraz paznokci. Włosy zaczynają wypadać, paznokcie są łamliwe, natomiast zęby będą podatne na próchnicę. Jeśli chodzi o naszą cerę również zaczynają się pojawiać poważne problemy, staje się ona nieestetyczna.

Skutki zakwaszenia

Jeśli nasze procesy metaboliczne zostaną na poważnie upośledzone to tak naprawdę będzie prowadzić do wielu różnorakich problemów. Zakwaszenie będzie się negatywnie odbijać na całym naszym organizmie. Zaczną się pojawiać wypryski na skórze, zmarszczki i ogólnie będziemy mieli coraz gorsze samopoczucie. Mogą się pojawiać również opuchnięcia co będzie wiązało się z tym, że w organizmie zatrzymywana będzie woda. Znaczenie będzie także rosnąć ryzyko takich chorób jak cukrzyca, nadciśnienie, osteoporoza czy miażdżyca. Zakwaszeniu także często towarzyszy problem z koncentracją, obniżenie nastroju, niekiedy nawet depresja.

Agnieszka

Dietetyk.

Zobacz również