Prawidłowa równowaga kwasowo – zasadowa, jako podstawa zdrowia każdego z nas.

Zacznijmy od tego co to jest zakwaszenie organizmu i czym się ono objawia?

Jest to zaburzenie równowagi prawidłowej równowagi kwasowo – zasadowej w organizmie, gdzie doszło do nadmiaru odczynu kwasowego. Zagrożeniem dla zdrowia jest każdy odchył o zrównoważonego pH organizmu, jednak dużo częściej dochodzi do zakwaszenia organizmu, niż do odwrotnej sytuacji. Spowodowane jest to przede wszystkim spożywaniem produktów, które przyczyniają się do zakwaszenia organizmów, których jest w codziennej diecie więcej, niż tych o odczynie zasadowym. Ciało każdego z nas składa się z około 70-80% wody, w której rozpuszczają się wszystkie składniki odżywcze, jakie dostarczane są wraz z pożywieniem.

Wszystko to podlega ciągłym przemianom, które są podstawą każdego cyklu życia. Jednak wymagają odpowiedniego środowiska, czyli pełnej równowagi pomiędzy przemianą energii, a przemiana komórkową. Za to wszystko odpowiedzialna jest bona komórkowa, ale jej praca zależna jest od funkcjonowania i przepływu elektrolitów, a także składników odżywczych jakie dostarczamy w posiłkach. Do tego pamiętajmy o odpowiednim nawodnieniu organizmu, co jest podstawa wszystkich procesów. Dorosły człowiek w zależności od swojej wagi, powinien spożywać od 3 do 5 litrów wody dziennej, aby zapewnić sobie dobre zdrowie, samopoczucie i odpowiednią siłę.

Praca błony komórkowej to nic innego jak tylko prawidłowe napięcie elektryczne na jej powierzchni, czyli od tzw. potencjału błony komórkowej. Natomiast potencjał ten budowany jest na podstawie pracy pomp jonowych, które z kolei uzależnione są od odpowiedniego stężenia potasu, magnezu, sodu, chloru, wapnia wewnątrz komórek i przestrzenią komórkową. Zatem jeśli dochodzi to zaburzenia stężenia elektrolitów i pracy pom jonowych, to tym samym mamy do czynienia z zakwaszeniem organizmu. Jeśli wszystko pracuje bez zarzutu, to również nasz organizm funkcjonuje prawidłowo. Natomiast jeśli dojdzie do zakłócenia równowagi przemian komórkowych, stężenia elektrolitów, to niestety utrudni to przemianę materii, doprowadzi to do wystąpienia nieprawidłowości oraz chorób.

Maria

Instruktorka fitness. Każdy dzień zaczyna od porannego biegu i odpowiedniego posiłku.

Zobacz również